Co To Jest Lead Magnet? Definicja, Przykłady

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że już nawet nie pamiętasz jak wyglądały gazety z ogłoszeniami typu Gratka. Powszechna cyfryzacja sprawiła, że większość zakupów dokonujemy online. Efektem tego jest ogromny rozwój marketingu internetowego. Znane marki wydają ogromne kwoty na to, by w każdym rogu przeglądarki pokazywała Ci się ich reklama.
Co jednak z mniejszymi twórcami, którzy nie mogą sobie na to pozwolić? Jak mogą przyciągnąć uwagę Odbiorcy, potencjalnego Klienta i zachęcić Go do zakupów u siebie? Odpowiedź brzmi: poprzez wykorzystanie czegoś znanego jako „lead magnet”.
Definicja Lead Magnet
Lead magnet to coś, co oferujesz swoim potencjalnym Klientom w zamian za ich adresy e-mail (lub rzadziej inne dane kontaktowe). Jest to zazwyczaj darmowa treść, taka jak e-book, poradnik, mini kurs online, czy inna wartościowa informacja, która przyciąga uwagę odwiedzających Twoją stronę internetową.
Ideą jest zaoferowanie czegoś na tyle atrakcyjnego, że potencjalni klienci chętnie podzielą się swoimi danymi kontaktowymi i jednocześnie wyrażą zgodę na dołączenie do Twojej listy mailowej.
Może Cię zainteresować: Co To Side Hustle? Etat To Nie Wszystko

Czym Jest Lista Mailowa
Lista mailowa to zbiór adresów e-mail osób, które wyraziły zgodę na otrzymywanie informacji, aktualizacji lub ofert od określonej firmy lub marki. Te adresy e-mail są gromadzone i przechowywane w specjalnych programach do zarządzania mailingiem (np. MailerLite, Active Campaign), które umożliwiają przedsiębiorcom wysyłanie wiadomości do swoich subskrybentów.
Mówiąc prościej – to Twoja lista kontaktów, które dodały się do Twojej listy i wyraziły zgodę na to, aby dostawać od Ciebie wiadomości. Jak się domyślasz, mało kto wyraża taką zgodę bez powodu, dlatego właśnie stosuje się „lead magnet”.

Dlaczego Lead Magnet Jest Ważny
Skoro już wiesz, czym jest Lead magnet oraz lista mailowa, to możemy przejść do wyjaśnienia, dlaczego Lead Magnet jest tak ważny.
1. Budowanie Listy Mailowej
Wielu przedsiębiorców twierdzi (nie bez powodu), że ważniejsze od ilości followersów jest dla nich ilość osób na liście mailowej. Zasięgi w social media mogą zostać obcięte, algorytmy mogą się zmieniać, a Twoje konto może zostać zablokowane. Jeśli posiadasz listę mailową, czyli grupę użytkowników, którzy odbierają, otwierają i czytają Twoje maile, masz dużo większą dowolność treści, które wyślesz oraz możliwość proponowania im swoich produktów czy usług.
Zwróć uwagę, jak wiele firm oferuje Ci coś (zniżkę, darmowy produkt), w zamian za Twój adres e-mail. Nie bez powodu!
Może Cię zainteresować: Problemy To Motor Rozwoju
2. Budowanie Relacji
Czytelnik, który chce pobrać Twój lead magnet, spodziewa się maila od Ciebie. To doskonały moment, żeby się przywitać, dać coś od siebie, zbudować relację i zachęcić Odbiorcę do regularnego otwierania maili od Ciebie. Możesz uprzedzić, że np. raz na tydzień wyślesz paczkę jakichś informacji albo że raz na dwa tygodnie podeślesz ciekawy wpis blogowy. Pamiętaj, pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz.
3. Zwiększenie Konwersji
Skoro pobrałem Twój lead magnet, to musiałeś mnie czymś zainteresować. Być może nawet wysyłasz mi co jakiś czas jakiś e-mail z wartościową dla mnie treścią. Zbudowałeś ze mną relację i wzbudziłeś zaufanie. Jeśli w odpowiedni sposób zaproponujesz mi zakup produktu od Ciebie, może się okazać, że z chęcią to zrobię!
Właśnie po to buduje się darmowe newslettery. Żeby zbudować relacje i zaufanie, a potem przekształcać Czytelników, w Klientów.
Może Cię zainteresować: 30 000 PLN w 10 miesięcy z Produktów Online (Zaczynając Od Zera)

Czym Może Być Lead Magnet
Utarło się, że lead magnet, to e-book lub lista narzędzi. Rzeczywiście są to najczęściej spotykane formy, choć nie jedyna (i wcale nie najlepsze). Przedstawię Ci teraz kilka możliwości, żeby pokazać Ci, jak wiele opcji jest do wyboru.
1. Kod Rabatowy
Bardzo popularne rozwiązanie, które często stosują marki odzieżowe.
„Zapisz się do listy mailowej i odbierz 10% zniżki na pierwsze zakupy”.
To popularne hasło, które całkiem dobrze buduje bazę adresów mailowych, jednak jest prostą drogą do bezwartościowych kontaktów. Większość z tych osób po pierwszych zakupach wypisuje się z listy i nici z budowania relacji czy sprzedaży kolejnych produktów.
- Przykład: Icebreaker (na samym dole strony)

2. E-book
W zależności od tego, czym się zajmujesz i kim są Twoi Odbiorcy, elektroniczna forma książki (poradnika) może być dobrym sposobem na przyciągnięcie uwagi, przekazanie wiedzy i zbudowania relacji. Nie licz na to, że każdy, kto go pobierze, przeczyta go od deski do deski. Skup się tutaj na części wizualnej, nagłówkach i formatowaniu, żeby ktoś przeklikując kolejne strony, dowiedział się czego dotyczy Twój e-book i które rozdziały ewentualnie będzie chciał przeczytać.
3. Baza Notion
Zbierz w jednym miejscu dokumenty, listę narzędzi lub inne dane, które mogą być potrzebne Twoim potencjalnym Odbiorcom. Stwórz bazę wiedzy w Notion i aktualizuj ją raz na jakiś czas.
4. Dostęp Do Społeczności
Ludzie chcą przebywać z ludźmi. Nawet introwertycy szukają bratniej duszy, przy której czują się po prostu dobrze. Budując społeczność stajesz się jednocześnie liderem, ekspertem, autorytetem.
- Przykład: Społeczność Tomasza Guzika
5. Film / Mini-kurs
Możesz również udostępnić nagranie wideo (np. webinar) lub mini kurs online, który da wartość Twojej grupie docelowej.
- Przykład: Darmowy mini kurs „Stylowy ogród „
6. Bezpłatna Konsultacja
W niektórych przypadkach sam dokument, czy lista narzędzi może nie wystarczyć. Są branże, w których najlepszą opcją będzie możliwość darmowej konsultacji, podczas której Klient może zadać pytania, Ty możesz wykazać się wiedzą i doprowadzić do współpracy.
- Przykład: Darmowa Konsultacja Sellwise
7. Kalkulator
Czasami wystarczy stworzenie prostego pliku w arkuszu kalkulacyjnym, który policzy coś za nas. Ważne jest, aby stworzyć czytelną instrukcję dla użytkownika – żeby wiedział, gdzie i co ma wpisać, a gdzie i co dostanie jako wynik.
- Przykład: Kalukator Najmu 2023
8. Badania / Raporty
Jeśli masz dane, które mogą być interesujące dla Twoich odbiorców, a najlepiej jeszcze wyciągasz z nich dobre wnioski i opisujesz to w przystępnej formie, z całą pewnością znajdą się chętni, by wymienić to na swój adres e-mail.
- Przykład: Jak kupuje B2B w Polsce?
9. Checklista
Niekiedy wystarczy lista punktów, które należy sprawdzić. Skoro Ty wiesz, co jest ważne i na co zwrócić uwagę, oznacza, że się na tym prawdopodobnie znasz. A wtedy mogę chcieć skorzystać z Twoich produktów lub usług.
- Przykład: Checklista stron B2B
10. Zbiór Wiedzy
Możesz również połączyć kilka wcześniejszych przykładów i zaoferować całą gamę wiedzy, do której oferujesz dostęp. Uprzedzasz wtedy Odbiorcę, że dostanie serię maili z kolejnymi materiałami, dzięki czemu spodziewa się on kilku wiadomości, otwiera je i budujecie ze sobą relacje.
- Przykład: Budowanie Widoczności w Google
11. Quiz
Ciekawą formą, jaką wykorzystała jedna z naszych Studentek jest stworzenie quizu. Odpowiadasz na pytania, a żeby poznać wyniki, musisz podać adres e-mail.
- Przykład: Poznaj Swoją Supermoc
Może Cię zainteresować: Od Wypalenia Do Największych Giełd, Własnego e-booka i 30 000 PLN z Kursu Online

Jak Stworzyć Skuteczny Lead Magnet?
1. Zdefiniuj Grupę Docelową
Pomyśl o jednej, konkretnej osobie, dla której Twój Lead Magnet ma być wartościowy. Wypisz sobie, czym się zajmuje, z jakimi problemami się mierzy, jakich narzędzi używa, gdzie szuka rozwiązań, co robi w wolnym czasie, jakie ma zainteresowania. Dzięki temu stworzysz personalizowane rozwiązanie dla określonej grupy docelowej.
2. Stwórz Wartościową Treść
Stwórz rozwiązanie jednego, konkretnego problemu opisanej osoby. W zależności od szczegółów, które jej dotyczą (wypisanych w poprzednim punkcie), dobierz formę (znasz już kilka możliwości), treść i przykłady.
3. Zadbaj o Estetykę
Nasz umysł podświadomie odpowiada na pytania heurystyczne – zamiast oceniać coś takim, jakim jest, upraszczamy sobie. Przykładowo, zamiast oceniać książkę w kontekście jej merytorycznego wkładu, łatwiej jest nam ją ocenić w odpowiedzi na pytanie: „Czy mi się podobała?”. Analogicznie z Twoim lead magnetem. Jeśli nie zadbasz o aspekt wizualny, Odbiorca z automatu może gorzej go oceniać. Nie pozwól, by taki szczegół obniżał wartość Twojej pracy.
4. Stwórz Stronę Lądowania (Landing Page)
Jest to strona www, na którą użytkownik może wejść, aby pobrać Twój lead magnet. Tu należy zadbać o kilka elementów:
- wskazanie korzyści dla Odbiorcy,
- czytelność strony (unikaj zbędnych informacji),
- formularz do zbierania adresu e-mail (opcjonalnie imienia),
- potwierdzenie zgody marketingowej (do zapisu na newsletter),
- jedno, sprecyzowane Call To Action – podaj e-mail i pobierz dokument.
To musi być prosta i klarowna strona, która w szybki sposób pokazuje, że naprawdę warto pobrać Twój lead magnet.

Podsumowanie
Jak widzisz możliwości jest mnóstwo. I nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, który lead magnet jest najlepszy. Wszystko zależy od branży, grupy docelowej, produktów jakie posiadasz w ofercie. Może się to też zmieniać w czasie, w zależności od trendów i dostępnej wiedzy. Dlatego warto działać, testować, eksperymentować, zbierać feedback, aby lista mailowa rosła!
Może Cię zainteresować: Od Zera Do Specjalisty AI w Rok
Potrzebujesz Pomocy?
Jeśli chcesz budować listę mailową, stworzyć lead magnet, budować własne produkty cyfrowe i zbudować własny biznes, koniecznie sprawdź HeyEdu. Pomożemy Ci ze wszystkim. Będziesz realizować praktyczne zadania, które krok po kroku będą zbliżać Cię do celu. Nie zwlekaj! Przejdź do działania teraz!
