Co To Side Hustle? Etat To Nie Wszystko

HeyEdu Team w dniu 26 września 2023 Co To Side Hustle? Etat To Nie Wszystko

Definicja Side Hustle

Side Hustle to coraz bardziej popularny termin w polskiej literaturze oraz internecie. Koncepcja ta (jak mnóstwo rzeczy) przyszła do nas zza wielkiej wody, gdzie nawet drobni pracownicy posiadają więcej niż jedno źródło dochodu. 

Samo sformułowanie side hustle oznacza projekt poboczny, czy też lepiej brzmiący po polsku biznes na boku

Warto dodać, że chodzi o w pełni legalną działalność, która poza podstawowym źródłem utrzymania (np. praca etatowa), daje nam dodatkowy zastrzyk gotówki. Kwoty mogą być różne – często zaczynają się od kilkudziesięciu czy kilkuset złotych miesięcznie. Jeśli jednak zaangażujesz się w rozwój takiego biznesu na boku, może on za jakiś czas pozwolić Ci zrezygnować z etatu lub wyciągać więcej niż 2 pensje! 

Korzyści Budowania Side Hustle

Jeśli nie przekonała Cię możliwość rezygnacji z etatu czy też wyciągnięcie dodatkowej pensji (albo i więcej!), to przedstawię Ci jeszcze kilka korzyści z budowania własnego side hustle. 

Dodatkowe Źródło Przychodu

Powtórzę się, ale to ważne. Tworząc dodatkowe źródło przychodu zwiększasz swoje zarobki, a tym samym bezpieczeństwo. Możesz te środki przeznaczyć na „czarną godzinę”, „poduszkę bezpieczeństwa”, inwestycje, przyjemności czy lekarza specjalistę. Często żałujemy sobie na coś. Nic dziwnego, skoro z podstawowej pensji nie wystarcza na wszystko. Posiadanie własnego side hustle może być doskonałym sposobem do spełnienia niestandardowych pomysłów, czy marzeń. Może weekend w SPA lub przejażdżka Ferrari po torze? A może coś, co miało się zrobić od dawna, ale szkoda na to było pieniędzy, np. pakiet badań czy wyleczenie zębów?

Może Cię zainteresować: 30 000 PLN w 10 miesięcy z Produktów Online (Zaczynając Od Zera)

Tryb Twórczy

Pewnie zdarza Ci się w czasie wolnym przeglądać TikToka, YouTube’a, czy Instagrama. Może nawet słuchasz jakichś podcastów albo czytasz interesujące Cię artykuły?

Przyznaj, tak z ręką na sercu, że część tego czasu jest przez Ciebie zwyczajnie marnowana… 

Kiedy budujesz swój biznes na boku, przechodzisz z trybu konsumenta treści w tryb twórczy, co znacząco zwiększa Twoją wydajność, korzystnie wpływa na samopoczucie i minimalizuje czas tracony na zbędne treści.

Minimalne Ryzyko

Jeśli wybierzesz odpowiedni rodzaj biznesu na boku, jedyne ryzyko jakie ponosisz, to „przepalenie” Twojego czasu. Z jednej strony jest to najcenniejsza waluta jaką posiadasz, ale z drugiej strony nie musisz posiadać na start kilku czy kilkunastu tysięcy złotych, które mogą przepaść. Nie musisz też zaciągać kredytów na rozwój firmy ani zatrudniać pracowników. 

Jedyne czego potrzebujesz, to telefon, komputer i Twój czas. 
Przyznasz, że to niewielkie ryzyko?

Pracujesz Skąd Chcesz

Jeśli już wybierzesz odpowiedni rodzaj biznesu – a kilka pomysłów znajdziesz w dalszej części artykułu – możesz również uniezależnić się od konkretnego miejsca.

Co to oznacza w praktyce? 

Możesz zarabiać tyle samo, pracując z Radomia, Toronto, czy Hongkongu.

Rozwój Osobisty

Budowanie własnego biznesu na boku może wymagać od Ciebie zdobycia nowych kompetencji. Nie musisz stać się specjalistą w żadnym obszarze, ale warto będzie zainteresować się nieco marketingiem, sprzedażą, finansami, obsługą Klienta, blogiem, automatyzacjami mailowymi, itp.

To doskonały sposób, aby nauczyć się nowych rzeczy, wykorzystać je w praktyce, a dzięki temu stworzyć sobie jeszcze więcej możliwości (o tych w kolejnym punkcie).

Może Cię zainteresować: Problemy To Motor Rozwoju

Dodatkowe Możliwości

Dzięki nowym kompetencjom stajesz się jednocześnie bardziej wartościowym pracownikiem. Sprawia to, że możesz objąć nowe obowiązki, przebranżowić się albo szukać dodatkowych zleceń.

Teraz może wydawać Ci się to dziwne, jednak praktyka pokazuje, że dokładnie tak jest. Przekonało się o tym już kilku naszych Studentów – przykładowo Adam, który co prawda nie zbudował własnego biznesu, ale w obecnej firmie awansował na dyrektora i zwiększył swoje zarobki.

Wady Side Hustle

Nie ma jednak co się czarować, nie zawsze jest tak kolorowo. Jeśli nie będziesz konsekwentnie działać, może się okazać, że zmarnujesz trochę czasu. Dlaczego? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Brak Pewności

Biznes na boku, to nie nadgodziny. Nie dostaniesz od razu wypłaty za poświęcony czas. Ba, nie ma pewności, że w ogóle coś zarobisz. Taka prawda. Oczywiście da się zmaksymalizować prawdopodobieństwo (co zresztą robimy dla naszych Studentów), ale jeśli zaczniesz omijać pewne elementy, stwierdzisz, że wiesz lepiej albo po prostu nie przyłożysz się do zadania, może się okazać, że stworzysz coś, czego nikt nie potrzebuje, a Ty na tym nie zarobisz. 

Dlatego jeśli już planujesz własny side hustle, warto opierać się na rzetelnych materiałach i błędach poprzedników, którzy przetarli szlaki. Nie odkryjesz nic nowego, co najwyżej będziesz powielać te same błędy. Pozwól sobie pomóc! 

Długofalowy Proces

Nie działa to tak, że za tydzień będziesz mieć świetnie sprzedający się produkt, a za miesiąc czy dwa rzucisz etat albo przeprowadzisz się na Karaiby (no chyba, że i tak to planowałeś). 

Proces budowania własnego biznesu na boku trwa – poświęcając na to 15-30 minut dziennie, musisz liczyć się z 6-12 miesiącami systematycznej pracy. Nie jest to ciężka praca, wręcz przeciwnie – kreatywna, pasjonująca, często dużo ciekawsza niż etat. Jednak żeby naprawdę pozwoliła zarabiać, niezbędna jest regularność i cierpliwość. 

Błądzenie

Jak już wiesz, side hustle nie jest niczym nowym (nawet w Polsce), dlatego znajdziesz mnóstwo darmowych materiałów na ten temat. Niestety darmowe materiały różnią się od kursu online tym, że nie są one usystematyzowane w logiczny ciąg. A robienie pewnych czynności w złej kolejności może znacząco wydłużyć ten proces i zmniejszać Twoją motywacje. Znowu kursy online mają to do siebie, że większość osób ich nie kończy. 

Co zatem robić? Jest alternatywa, którą przedstawię Ci na końcu tego artykułu!

Pomysły

Propozycji może być mnóstwo. Kiedy wpiszesz sobie w wyszukiwarkę zostaniesz zasypany inspiracjami na własny biznes na boku. Na TikToku również pojawia się coraz więcej filmów z pomysłami. Jak zatem wybrać najlepszy dla siebie? Jest kilka fundamentów, od których warto zacząć.

Social Media

To dość oczywisty punkt, ale warto go robić. Pokazując siebie, swoją wiedzę, doświadczenie, problemy i rozwiązania, budujesz swoją pozycję Eksperta. W taki sposób przyciągasz do siebie ciekawych ludzi i potencjalnych Klientów. Możesz dzięki temu zyskać lepszą pracę, dodatkowe zlecenie albo pomysł na produkt cyfrowy, którego potrzebują Twoi Odbiorcy. Pamiętaj tylko, że treści w social media szybko znikają, ludzie o nich zapominają i mogą także zapomnieć o Tobie. Dlatego warto zadbać o kolejne elementy.

Blog

Michał Szafrański (Finansowy Ninja), Marcin Iwuć (Finanse Bardzo Osobiste), czy Rafał Mazur (Zen Jaskiniowca) to tylko kilka przykłady osób, które swój sukces w dużej mierze zawdzięczają prowadzeniu bloga.

Udostępniane na blogu treści nie giną tak szybko, a wręcz przeciwnie – z czasem dojrzewają i mogą być odnajdywane np. w wyszukiwarkach. Dodatkowo możesz kierować do nich ludzi i budować jeszcze większy status Eksperta. Pomyśl tylko, jak postrzegasz kogoś, kto jest autorem bloga. A możesz nim zostać w ciągu jednego dnia (serio, tylko tyle!). Później pozostaje rozwijanie bloga o wartościowe treści (w czym też pomagamy).

Powyżej przykład takiego bloga jednego z naszych Studentów.

Newsletter

Nie chodzi nawet o to, aby ktoś płacił za treści, które będziesz wysyłać. Chodzi o budowanie listy mailowej i regularne przypominanie o sobie. Najłatwiej jest to zrobić poprzez stworzenie Lead Magnet, czyli darmowego produktu (dokumentu, materiału wideo, e-book’a, raportu lub nawet quizu), który ktoś może pobrać w zamian za swój adres e-mail. Twoi Czytelnicy mogą być zarówno Twoimi Klientami, jak i źródłem informacji o produktach, jakich potrzebują. 

Poniżej przykładowy Lead Magnet, który przygotowała jedna z naszych Studentek na swoim blogu.

Produkt Cyfrowy

Jeśli martwisz się o pracowników, magazyn, zatowarowanie, logistykę i inne tego typu elementy – możesz odetchnąć z ulgą. Produkty cyfrowe zupełnie tego nie wymagają. Tworzysz produkt, konfigurujesz kilka rzeczy (np. bramkę płatności, system mailowy, itp.), dodajesz automatyzacje i niezależnie o jakiej porze dnia lub nocy ktoś kupi Twój produkt, za chwilę dostaje do niego dostęp wraz z fakturą, a na Twoim koncie lądują pieniądze! 

Myślisz, że to trudne? W HeyEdu przeprowadzamy Cię przez cały proces krok po kroku.

Pierwsze Kroki

Jak mawia znane przysłowie „Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku”. A najlepsze co możesz zrobić na początek, to pomyśleć:

  • co masz, 
  • na czym się znasz, 
  • jacy ludzie Cię otaczają,
  • jaki problem możesz im pomóc rozwiązać.

Jeśli dobrze wybierzesz grupę odbiorczą, później będziesz mieć z górki. 

Jeśli wybierzesz złą grupę albo będziesz działać po omacku, utrudnisz sobie pracę i szybko się zniechęcisz. 

Druga ważna wskazówka – testuj tylko jeden pomysł na raz. Widzieliśmy mnóstwo osób, które chciały rozwijać kilka biznesów jednocześnie, bo widziały w tym ogromny potencjał. Skutki zazwyczaj są takie, że na żaden z nich nie poświęcasz wystarczająco uwagi, brakuje Ci czasu, spada motywacja i kończysz ze wszystkim. 

Niestety, początki są trudne. Jak mawia Mirek Burnejko, budowanie biznesu jest jak skok ze spadochronem … tylko bez spadochronu. Skaczesz i w locie próbujesz zbudować spadochron. 

Będzie Ci jednak łatwiej, jeśli na przykład skaczesz z grupą innych osób, które też właśnie próbują budować spadochron, do tego masz instrukcję krok po kroku, czego szukać, co robić i na co zwracać uwagę. Wtedy zamiast nerwów i stresu możesz się dobrze bawić i zarabiać!

Wsparcie

Właśnie dlatego powstało HeyEdu. Miejsce, w którym pomagamy budować własny side hustle, krok po kroku. Wykonujesz praktyczne zadania, które układają się w drogę do Twojego celu. 

Nie brakuje Ci motywacji, bo każde zadanie to Twój mały sukces, a ukończona ścieżka (składająca się z kilku zadań) to zdobyte przez Ciebie punkty doświadczenia (niczym w grze!). 

Rozwijasz się, zdobywasz punkty, zaczynasz zarabiać, punkty wymieniasz na nagrody, a wszystko w atmosferze świetnej zabawy i wspaniałych ludzi.

Kursów online zazwyczaj nikt nie ogląda całych, a nawet jeśli to robi, nie wdraża wiedzy w życie. Podobnie z książkami. U nas jest inaczej! Dostajesz jedno zadanie do wykonania. Minimum teorii – jeden, może dwa darmowe materiały do przeczytania lub obejrzenia. Następnie część praktyczna. Kiedy to zrobisz, przesyłasz odpowiedź do Asystenta. On ją weryfikuje, daje Ci feedback (np. co jest źle, co można zrobić lepiej albo po prostu, że wszystko jest super) i przechodzisz do kolejnego zadania. 

To najkrótsza droga do budowy własnego biznesu na boku!

Gwarancja Satysfakcji

Część osób się waha – czy warto, czy nie stracę, czy nie będę żałować. Właśnie dlatego dajemy gwarancję satysfakcji, która pozwala Ci w ciągu 30 dni zrezygnować – choć jak widać, opłaca się zostać z nami! 

Więcej Możliwości

Podczas tworzenia biznesu na boku możesz potrzebować też innych kompetencji. Przydaje się wiedza:

  • z produktywności, żeby wycisnąć z doby jak najwięcej,
  • z wykorzystania narzędzi AI, żeby tworzyć szybko treści, obrazy i filmy,
  • ze sprzedaży, żeby zamieniać czytelników i obserwatorów w kasę na koncie,
  • z copywritingu, żeby lepiej pisać posty, wpisy, oferty i wiadomości do Klientów,
  • z marketingu, żeby odpowiednio promować stworzone materiały i docierać do nowych osób.

Można wymieniać bez końca! I wiesz co? To wszystko znajdziesz w jednym miejscu! 

Nie musisz kupować dodatkowych kursów ani dostępów. Jako Student HeyEdu posiadasz dostęp do wszystkich obszarów edukacji, które posiadamy (i ciągle rozwijamy). Kiedy widzimy, że Studenci potrzebują kolejnych obszarów, po prostu je tworzymy. Wszystko po to, byś nie musiał więcej szukać! 

Jeśli chcesz rozpocząć budowę własnego biznesu na boku czyli side hustle, dołącz do ponad 500 Studentów! Jednym z nich jest Marcin.

Przejdź na stronę heyedu.com i zgłoś się do nas.

Może Cię zainteresować:

Close

HeyEdu Sp. z o.o. use the information you provide on this form to be in touch with you. For more information about our privacy practices please visit our Privacy Policy.