Dlaczego Nie Oglądasz Kursów Online

HeyEdu Team w dniu 21 listopada 2023 Dlaczego Nie Oglądasz Kursów Online

Rok 2020 był przełomowy dla edukacji online. Kiedy zamknięto nas w domach i zakazano nawet pieszych wycieczek do lasu, nie pozostało nam nic innego, jak stawiać czynny opór pandemii, pozostając w swoich czterech kątach.

Wielu z nas dzielnie walczyło z szerzącą się chorobą, scrollując Instagrama i TikToka. Znalazło się jednak mnóstwo śmiałków, którzy postanowili wykorzystać ten okres na podniesienie swoich kompetencji lub zbudowanie umiejętności, które zapewnią im pracę zdalną (ponieważ swoją dotychczasową często niestety utracili). 

Jednak jak się okazuje, przytłaczająca większość osób, które kupuje kursy online, ich nie kończy, a niemal połowa z nich nie ogląda nawet pierwszego modułu. 

Jeśli należysz do tej grupy, uspokoję Cię- to normalne. 
A z tego wpisu, dowiesz się dlaczego tak jest.

Czym Jest Kurs Online

Zacznijmy od wyjaśnienia sobie, czym w ogóle jest kurs online. Na wstępie przyjmijmy pewne założenie- będziemy rozważać dobre, jakościowe kursy, które zostały stworzone nie tylko w celach zarobkowych, ale przede wszystkim, aby przekazać wiedzę i pomóc kursantowi. 

Przyjrzyjmy się dwóm perspektywom.

Twórca kursu

Wyobraź sobie, że jesteś osobą doświadczoną w swojej branży lub pasji, pomagasz innym się rozwijać, szkolić, czy zdobywać nowe umiejętności. Klienci dobijają się do Ciebie z wielu stron, ale Tobie nie wystarcza czasu na obsłużenie wszystkich. Z drugiej strony dla wielu osób Twoja wiedza jest zbyt droga, aby zapłacić za Twoją konsultację, trening, czy spotkanie.

Rozwiązaniem może być właśnie nagranie kursu online, który będzie swego rodzaju konsultacjami w skali. Czyli zamiast spotykać się z każdym Klientem osobiście, umożliwiasz zakup Twojej wiedzy w przystępnej cenie, dzięki czemu Ty zarabiasz dodatkowo ze sprzedaży produktu cyfrowego, a jednocześnie zyskujesz nowych potencjalnych Klientów. 

Jeśli posiadasz wiedzę w jakimś temacie, to jest to doskonały sposób na dodatkowy przychód, niezależnie czy jesteś w szkole średniej, na studiach, pracujesz na etacie, dorywczo, czy prowadzisz własną działalność. 

Kursant

Omówmy teraz drugą stronę transakcji. Być może szukasz jakiejś wiedzy, chcesz skorzystać np. z mentoringu lub szkolenia stacjonarnego, ale są bardzo drogie i w dodatku nie odbywają się w Twoim mieście. Trzeba doliczyć dojazd, być może nocleg. Koszty się szybko mnożą.

Alternatywnie możesz wybrać kurs online, dostępny od momentu zakupu, który możesz oglądać 24 godziny na dobę, pauzując, przewijając, oglądając ponownie. 

Wygodny sposób, z którego w ostatnich latach korzysta mnóstwo osób.

Może Cię zainteresować: Co To Side Hustle? Etat To Nie Wszystko

Dlaczego Kupujemy Kursy Online

Zanim przejdziemy do tytułowego pytania, zastanówmy się jeszcze przez chwilę nad tym, dlaczego w ogóle sięgamy po kursy online. Ten temat delikatnie został poruszony we wcześniejszym akapicie, ale tutaj pragnę go jeszcze rozwinąć szerzej, ponieważ niektóre aspekty wymagają szczególnego omówienia.

Chęć rozwoju

Nie da się ukryć, że po kursy online sięgają osoby, które chcą się rozwijać. Dokładne powody są różne: 

  • poznanie nowoczesnej technologii,
  • chęć bycia lepszym przełożonym,
  • poznanie nowych technik pracy,
  • aktualizacja posiadanej wiedzy,
  • pogłębienie zainteresowań.

Oczywiście powodów jest dużo więcej. Chodzi mi jednak o wskazanie pewnego trendu. Najczęściej Klientem kursu online są osoby ambitne, które chcą poszerzać swoje horyzonty i kompetencje.

Wiedza dostępna od ręki

Kursy online są umieszczone na platformach kursowych, do których dostajemy dostęp 24/7. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie jesteśmy zmuszeni pojawić się w określonym miejscu o narzuconej godzinie. 

Można oglądać lekcje w środku nocy, w samo południe, w przerwach w pracy lub podczas posiłków. Można zapauzować, przewinąć, przyspieszyć, pominąć jakiś moduł, co podczas szkolenia stacjonarnego jest niemożliwe. 

Najczęściej dostęp jest na rok albo jeszcze dłużej, dzięki czemu można wracać do materiałów, obejrzeć je ponownie, przypomnieć sobie niezbędne lekcje po czasie, a wydatek ponosimy tylko raz.

Atrakcyjna Obietnica

Najczęściej kursy kupujemy przez strony sprzedażowe. Oznacza to, że podejmujemy decyzję o zakupie na podstawie zmyślnie przygotowanych materiałów marketingowo- sprzedażowych. 

Doświadczeni marketerzy doskonale wiedzą, jak zbudować takie strony, aby nasz umysł podpowiadał nam, że to najlepszy wybór. 

W praktyce wygląda to tak, że nie kupujemy dokładnie tego, co jest w kursie (ponieważ racjonalne argumenty nie są dla nas przekonujące), a kupujemy atrakcyjną obietnicę przemiany, transformacji, sukcesu.

Często dodatkowo umieszczone są różnego rodzaju gwarancje, np. możliwość zwrotu kursu w ciągu 30 dni bez podania powodu. Twórcy mają świadomość, że niewielkie grono osób korzysta z tej możliwości, a taki dopisek doskonale rozbija obiekcje kupującego.

Czy zatem jesteśmy oszukiwani przez Twórców? Czy to nasza wina, że nie osiągamy obiecanych efektów? Odpowiedzi poszukamy w kolejnym akapicie.

Może Cię zainteresować: Co To Jest Lead Magnet? Definicja, Przykłady

Dlaczego Nie Oglądamy Kursów Online

Mogłoby się wydawać, że skoro już wydaliśmy 500, 1000, czy 5000 zł na kurs online, to pierwszą czynnością jaką zrobimy po zakupie, będzie jego włączenie.

Absolutnie nie. Dlaczego? Powodów jest kilka. Omówmy te najważniejsze.

Zakup pod wpływem impulsu

Być może na stronę sprzedażową kursu trafiliśmy przez reklamę na Facebooku czy Instagramie. Świetna oferta i gwarancja satysfakcji sprawiły, że podjęliśmy decyzję o zakupie. Jednak kiedy otrzymaliśmy już dostęp do platformy kursowej, okazuje się, że nie za bardzo mamy ochotę go oglądać. 

Przynajmniej nie teraz. Może później. Aż w końcu mija czas na zwrot i kurs zostaje z nami, a my nigdy tam nie zaglądamy.

Brak motywacji

Wiąże się to nieco z poprzednim punktem. Kupiliśmy kurs, który może nas nawet zainteresował. Materiały promocyjne pokazywały jaką przemianę przejdziemy, jakich nowych kompetencji się nauczymy i jaki sukces osiągniemy.

Niestety kurs to coś więcej niż 15-minutowy film na YouTube, a na jego regularne oglądanie brakuje motywacji i wolimy w tym czasie scrollować TikToka albo obejrzeć mecz ligi mistrzów.

Zbyt dużo materiałów

Czasami wina jest po naszej stronie- kupujemy książki, e-book’i, kursy, oglądamy też darmowe materiały dostępne w internecie, słuchamy podcastów. Gromadzimy tak wiele materiałów, że nie nadążamy ich konsumować i nowe zakupy są odkładane na inny termin, który bardzo często nigdy nie nadchodzi.

Czasami jednak wina jest po stronie twórcy. Jeśli kurs ma godzinę, czy dwie, to jesteśmy w stanie w ciągu kilku dni obejrzeć go z uwagą. Jednak są zagadnienia, których nie da się w takim czasie omówić, przez co kurs ma przykładowo 8 modułów, po 10 lekcji, każda średnio po 15 minut, co daje w sumie 20 godzin materiału. Sam widok tylu lekcji może zniechęcić i sprawić, że kursant zrezygnuje z oglądania.

Brak wsparcia

Podczas oglądania lekcji często pojawiają się dodatkowe pytania, problemy lub wyzwania. Niestety nie zawsze jest możliwość skonsultowania ich z twórcą czy nawet innymi Kursantami.

Na szczęście obecnie standardem staje się tworzenie grup dla osób, które kupują dostęp do kursów, jednak z ich aktywnością bywa już różnie. 

Dlatego też może się okazać, że po obejrzeniu kilku lekcji i braku wsparcia porzucamy oglądanie kursu. Jest to też pierwszy powód kolejnego tematu.

Dlaczego Jak Już Oglądamy, To Nie Wdrażamy

Możemy powtórzyć tu od razu argument o braku wsparcia. Często brakuje osoby, która by mogła podpowiedzieć, rozwiać wątpliwości, czy przeprowadzić przez proces. To tylko jeden z powodów, a oczywiście znajdziemy ich więcej.

Brak konkretnego celu

Możemy znów wrócić do tematu dobrego marketingu. Świetna strona sprzedażowa, świetna oferta, świetne opinie. Decydujemy się na zakup i… no właśnie. I to tyle. Nawet jeśli obejrzymy wszystkie lekcje, ale nie stał za tym konkretny cel, to cała edukacja może pójść na marne. 

Brak planu wdrożenia

Być może jednak kupujesz kurs, ponieważ wiesz, że chcesz schudnąć, zbudować proces sprzedażowy czy nauczyć się budować lejki marketingowe. To konkretny cel.

Autor kursu w sposób interesujący opowiada o wielu aspektach przemiany, o fundamentach, ciekawostkach i detalach. Można powiedzieć, że temat zostaje wyczerpany przez niego. Tylko na koniec okazuje się, że dużo wiesz, ale nie umiesz tej wiedzy wykorzystać. Nauczyłeś się właśnie wzorów skróconego mnożenia, ale nie masz pojęcia do czego Ci się one przydadzą i jak je wykorzystać. 

Cały materiał dostępny od razu

Idźmy krok dalej. Twórca kursu nie tylko zadbał o treść, ale również przygotował plan wdrożenia wiedzy w życie. Być może jako zadania po każdym module, a być może jako ostatni moduł, w którym wdrażasz zdobytą wiedzę krok po kroku.

No właśnie, tylko czy naprawdę ją wdrażasz? Czy po prostu przechodzisz do kolejnego modułu i pomijasz zadania do wykonania? 

Praktyka pokazuje, że większość osób nawet jeśli już zdecyduje się na oglądanie kursu, nie wykonuje zawartych zadań. I tak naprawdę tutaj tkwi największy problem osób, które chcą skorzystać z zakupionej wiedzy. Brak działania.

Czy Jest Alternatywa

Zastanówmy się, jak mogłoby wyglądać rozwiązanie, które łączy zalety mentoringu, szkoleń stacjonarnych i kursów online, aby maksymalizować efekty dla Ciebie, jako osoby kupującej dostęp do szkolenia.

Łatwy dostęp

Na pewno należałoby zadbać o aspekt dostępności, czyli oglądania materiałów o dowolnej porze dnia i nocy. 

Niezależność od lokalizacji

Prawdopodobnie rozwiązanie to powinno być dostępne online, aby osoba z Krakowa, Szczecina i Białegostoku mogła zdobywać wiedzę bez dojazdu np. do stolicy.

Skupienie na praktyce

Rozwiązanie to nie powinno nabijać wiedzy teoretycznej osobie, która się uczy, tylko jak najszybciej przechodzić do praktycznych zastosowań. Wszak nie da się nauczyć jazdy na rowerze nie wsiadając na rower. 

Wsparcie

Zdecydowanie należy też wspomnieć o dodatkowym wsparciu. Najlepiej zarówno innych osób, które się uczą, jak również osób, które moderowałyby taką społeczność i niosły pomoc w pierwszej kolejności. 

Nauka w oparciu o cel

Dobrze by było, gdyby nauka ta nie była wyłącznie nauką dla samej siebie, ale żeby prowadziła do konkretnego celu, np. odzyskanie kilku godzin tygodniowo przez lepsze zarządzanie swoim czasem, zbudowanie dodatkowego źródła przychodu w oparciu o produkty cyfrowe, czy zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych dzięki praktycznemu wykorzystaniu narzędzi AI.

Krótkie zadania, drobne zwycięstwa

Jak już wspomnieliśmy dostęp do całego materiału nie daje motywacji do nauki. Lepiej sprawdziłyby się krótkie lekcje, łatwe do wykonania zadania, które dają natychmiastowe efekty i powodują radość z osiągniętego rezultatu.

Przystępna cena

Oczywiście tego typu rozwiązanie musiałoby zawierać się gdzieś pomiędzy klasycznym kursem online (w cenie około 1000-2000 zł), a wspomnianym mentoringiem czy kursem stacjonarnym (w cenach kilkukrotnie wyższych). 

Nie tylko nauka, ale też zabawa

A co gdyby dodatkowo wdrożyć do nauki elementy grywalizacji? Zdobywanie punktów, poziomów bohatera, dodatkowych umiejętności, supermocy, bonusów, nagród? Mogłoby to być świetnym dodatkowym bodźcem do regularnej nauki.

Przełożenie na pieniądze

Opisywane rozwiązanie byłoby jeszcze ciekawsze, gdyby mogło realnie przekładać się na finanse osób uczących się. Niezależnie, czy:

  • pracują na etacie i chcą podnosić swoje kwalifikacje, 
  • uczą się/studiują i wkraczają na rynek pracy,
  • prowadzą już działalność i chcą ją rozwijać.

Czy Istnieje Takie Rozwiązanie

Prawdopodobnie będzie to dla Ciebie zaskoczenie, ale tak, istnieje już takie rozwiązanie. Od 2022 roku rozwijamy HeyEdu, czyli platformę edukacyjną przyszłości, gdzie nasi Studenci zdobywają praktyczne kompetencje właśnie według zasad opisujących alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych kursów. 

Wśród nich znajdują się różne osoby. Kilka przykładów znajdziesz poniżej.

Adrian

Do tematu własnego biznesu podchodził kilkukrotnie, jednak dopiero z pomocą HeyEdu zaczął budować i sprzedawać własne produkty cyfrowe.

Pełną historię Adriana znajdziesz tutaj: 30 000 PLN w 10 miesięcy z Produktów Online (Zaczynając Od Zera)

Rafał

Jak sam napisał o sobie przed dołączeniem do HeyEdu:
Brak czasu, brak pieniędzy, nieudane próby prowadzenia biznesu, zdrowie psychiczne ledwo trzymające się na kruchych podstawach”.

Z naszą pomocą znalazł swoje miejsce w samym środku diagramu Vienna, pomiędzy: lubię, jest z tego kasa, jestem w tym dobry.

Pełną historię Rafała znajdziesz tutaj: Problemy To Motor Rozwoju

Filip

Jeden z naszych najmłodszych Studentów. Będąc w klasie maturalnej poznawał z nami technologię AI, która pochłonęła go w całości. Dzięki temu określił swoją drogę zawodową, zdobył wartościowe certyfikaty i dostał się na staż do wymarzonej firmy.

Pełną historię Filipa znajdziesz tutaj: Od Zera Do Specjalisty AI w Rok

Kuba

Młody fan szachów, który postanowił edukować dzieci z zasad królewskiej gry. Mogłoby się wydawać, że pomysł szalony i niedorzeczny, a jednak z naszą pomocą zdobył umiejętności pozwalające w sposób atrakcyjny przekazywać wiedzę, a później zbudował listę mailową, markę osobistą w social mediach i obecnie utrzymuje się z prowadzenia zajęć szachowych dla dzieci online.

Pełną historię Kuby znajdziesz tutaj: Od 0 Do 350 Osób na Liście Mailowej w 2 Miesiące

Piotr

Własna działalność, fach w ręku i mnóstwo pomysłów na rozwój.
A tak naprawdę wypalenie zawodowe i brak chęci do pracy.

Tak było z Piotrem. Dzięki nauce z HeyEdu zaczął On budować markę osobistą, zdobywać coraz lepsze zlecenia, odzyskał motywację do pracy i zaczął tworzyć własne produkty cyfrowe, które zapewniają mu przychód również wtedy, kiedy nie pracuje.

Pełną historię Piotra znajdziesz tutaj: Od Wypalenia Do Największych Giełd, Własnego e-booka i 30 000 PLN z Kursu Online

Ty Też Tak Możesz

Zapewniam Cię, że powyższe historie to nie są przypadki. To jest reguła, ponieważ nasz system edukacji obnaża słabe punkty klasycznych kursów i zamienia je w aktywatory do działania. 

Przestań marnować pieniądze na kolejne kursy online. Zdecyduj się na praktyczną edukację, która przyniesie Ci realne korzyści. Wybierz HeyEdu.

Może Cię zainteresować:

Odzyskaj czas dzięki second brain
Close

HeyEdu Sp. z o.o. use the information you provide on this form to be in touch with you. For more information about our privacy practices please visit our Privacy Policy.